Far West Division Awards Program
Ken Bergmann
Far West Division Awards Advisor
Sugar Bowl NSP


We are here to help guide you through the awards process.  We are able to provide sample nominations and advice as to what award might best serve your deserving nominee.  For complete award details you can consult the National Policies and Procedures, Chapter 10; available for download at www.nsp.org.  You are also welcome to contact Far West Division Awards advisor Ken Bergmann or your local region award advisor for any help you may need.
All nominations for Merit stars, National Appointments, and service awards can be processed at any time. The National Office asks for 45 work days to process awards at the national level, so all other nominations should be sent to the division awards advisor at least 60 days before you need them.
Nominations National Outstanding awards (such as Outstanding Auxiliary, Outstanding Patrol rep, etc.) must be submitted by the Regions to the Division Awards Advisor by April 20. Regions should plan dates for regional review boards accordingly.



Far West Division Awards
Division Director’s Award
Outstanding Administrative Patroller
Outstanding Alpine Patrol
Outstanding Alpine Patrol - Large
Outstanding Alpine Patrol – Small
Outstanding Alpine Patroller
Outstanding Auxiliary Patroller
Outstanding Instructor
Outstanding Nordic Patrol
Outstanding Nordic Patroller
Outstanding OEC Instructor
Outstanding Paid Patroller
Outstanding Patrol Representative
Outstanding Young Adult Patroller

Division Director's Award
Outstanding Alpine Patroller
1994 Janice Waits
1969 Michael E. Hiehle
1995 Tom Vanell
1970 John Thune
1996 Francis Shoemaker
1971 Edwin Cross, Jr.
1997 Richard F. Bailey
1972 David Patterson
1998 Geoffery Hutcheson
1973 Thomas Battenberg
1999 Mark Sheldon
1974 Marydean Patterson
2000 Cliff Chewning
1975 Francis Conlan, M.D.
2001 Dave Ritchie
1976 Bruce Bell
2002 Vern Herr
1977 Frank Mora
2003 Joanne Barnes
1978 Thomas Battenberg
2004 Jennifer Bryan
1979 Bob Forbes
2005 Hugh Foster
1980 Herb Leibrock
2006 Mike Balavage
1981 Bill Alltop
2007 Ron Evenson
1982 Robert Schroer
2008 Bill Gibson
1983 Sam Housten
2009 Charles Herbert
1984 Bernard Atkinson
2010 Tom Moore
1985 Dave Tollakson
2011 Denny Walton
1986 Terry McNeil
2012 Stewart Foreman
1987 Ray Bryan
2013 Keith Dickens
1988 John Hanson
2014 Lance Vaughan
1989 Mike Baker
2015 Daryl Whitcher
1990 Reed Sorensen


1991 Patty Giebel

Outstanding Administrative Patroller
1992 Ann Gassman
1968 Ron Chandler
1993 Karen Wallace
1969 Wilbur Ehrhardt
1994 Frank Bennett
1970 Charles Morse
1995 Rick Williams
1971 Tom Osborne
1996 Rick Williams
1972 Dave Blomquist
1997 Mark Giebel
1973 Douglas W. Keeler
1998 Terry Jesse
1974 Ron Chandler
1999 Jim Peterson
1975…
2000 Keith Tatsukawa
1976 Jim Hubbard
2001 Ken Bergmann
1977 Dan Wise
2002 Linda Eckhart
1978 Bob Ashcraft
2003 Jon Masztakowski
1979 Robert Hoffman
2004 Don D'Alessandro
1980 Frank Mora
2005 Ron Luschar
1981 Sam Housten
2006 Stephen Christensen
1982 Cliff Chewning
2007 George Hardin
1983 Bob Ashcraft
2008 Jack Pierce
1984 Jeff Gile
2009 Michael Loy
1985 Don Carlson
2010 Jim Otto
1986 Don Gross
2011 Doug Gilchrist
1987 Charles Segalas
2012 Dore Bietz
1988 Bernie Atkinson
2013 Jim Murphy
1989 Jack Brandon
2014 Patricia Giebel
1990 Chuck Herbert
2015 David Moore
1991 Dave Tollakson


1992 Ronald Thomsen

Outstanding Instructor (non-OEC)
1993 Jerry Lambert
1993 Jeannie Lyon
1994 Daryl Whitcher
1994 Dave Tollakson
1995 Douglas Hill
1995 Ron Anderson
1996 Sandra Jo Bradley
1996 Sandra Jo Bradley
1997 Bernard Atkinson
1997 Russ Worall
1998 Gigi Tree
1998 Kimberley Pollack
1999 Douglas Hill
1999 Cynthia Peterson
2000 Douglas Hill
2000 Garry Larson
2001 Janice Waits
2001 Jim Otto
2002 Steven Barr
2002 Keith Tatsukawa
2003 Stephen Francisco
2003 Barbara Hickman
2004 Jerry Muszynski
2004 Michael St. Clair
2005 Steve Newman
2005 Terry Jesse
2006 Steve Newman
2006 Shirley Smith
2007 Gwynne Pugh
2007 Barbara Baxter
2008 Tony Atkins
2008 Lynne Frick-Lee
2009 Lance Vaughan
2009 Gregg Nolan
2010 Don Johnston
2010 Shawn Biglari
2011 Mike St. Clair
2011 Rob Klepadlo
2012 Kevin Qualseth
2012 Mike Loy
2013 Douglas Hill
2013 Michael Morrison
2014 Gregg Nolan
2014 Mark Giebel
2015 Nancy Stromswold
2015 James Pruett



Outstanding Alpine Patrol

Outstanding OEC Instructor
1969 Sugar Bowl
2008 Douglas Hill
1970 Mount Lemon
2009 Denise de Vines
1971 Snow Summit
2010 Julie Racioppi
1972 Sierra Crest
2011 David Rozzi
1973 Snow Summit
2012 Barbar Baxter
1974 Fresno
2013 Ron Carroll
1975 Sacramento
2014 Cash Murphy
1976 Skyline
2015 Wayne Wong
1977 Skyline


1978 Alpine Meadows

Outstanding Nordic Patrol
1979 Alpine Meadows
1996 Southern California Nordic
1980 San Francisco
1997 Southern California Nordic
1981 San Francisco
1998 Lake Alpine Nordic
1982 Alpine Meadows
1999 Southern California Nordic
1983 Squaw Valley/San Francisco
2000 Pinecrest Nordic
1984 Sierra Summit
2001 Pinecrest Nordic
1985 Boreal Ridge
2003 Mt. Pinos
1986 Sierra Summit
2004 Pinecrest Nordic
1987 Squaw Valley/San Francisco
2005 Tahoe Backcountry
1988 Boreal Ridge
2006 Mt. Pinos
1989 Bear Mountain
2007 Pinecrest Nordic
1990 Squaw Valley/San Francisco
2009 Mammoth Basin
1991 Sierra Summit
2010 Tahoe Backcountry
1992 Snow Summit
2011 Mt. Pinos
1993 Squaw Valley/San Francisco
2012 Tahoe Backcountry
1994 Sierra Summit
2013 Mammoth Basin Nordic Patrol
1995 Snow Summit
2014 ??
1996 Prospector
2015 Mammoth Basin Nordic Patrol
1997 Squaw Valley/SanFrancisco


1998 Snow Summit

Outstanding Nordic Patroller
1999 Big Bear Mountain
1996 Larry Conley
2000 Big Bear Valley
1997 Steve Newman
2001 Big Bear Valley
1998 Larry Crawford
2002 Sugar Bowl
1999 Larry Coady


2000 Diana St. Clair

Outstanding Alpine Patrol - Large
2001 Larry Crawford
2003 Big Bear Mountain
2002 William Lowell
2004 Prospector
2003 Lynne Frick-Lee
2005 Sugar Bowl
2004 Jeff Gurrola
2006 Prospector
2005 Irene Patton
2007 Big Bear Valley
2006 Jim Laage
2008 High Sierra
2007 Shirley Smith
2009 Dodge Ridge
2009 D. Michael St. Clair
2010 Squaw Valley
2010 Steve Newman
2011 Sugar Bowl
2011 Tod Fitch
2012 China Peak
2012 Steve Newman
2013 Bear Mountain
2013 Kiran Nimmagadda
2014 Snow Summit
2014 Terence Komisak
2015 Snow Summit
2015 Yuzo Kanomata



Outstanding Alpine Patrol - Small

Outstanding Patroller
2003 June Mountain
1979 Arnold Vasa
2004 June Mountain
1980 Robert A. Laflamme
2005 Homewood
1981 Merryl Singer
2006 Soda Springs
1982 Gail Irvine
2007 Diamond Peak
1983 Wanda Guthrie
2008 Mt. Baldy
1985 Judy Day
2009 Mt. Baldy
1986 Judy Day
2010 Boreal Ridge
1987 Joan Aquistapace
2011 Soda Springs
1988 Julia Lams
2012 Diamond Peak
1989 Linda Morgan
2013 Diamond Peak
1990 Mary Wong
2014 Diamond Peak
1991 Joan Aquistapace
2015 Bear Valley
1992 Jan Keizer


1993 Charles McCoy

Outstanding Patrol Representative
1994 Sue Kapis
1997 Bernard Atkinson
1995 Arnie Kay
1998 Ron Evenson
1996 Susan Kaempfer
1999 Larry Acord
1997 Mike Coleman
2000 Steven Barr
1998 Stanley Arai
2001 Richard Roth
1999 Eileen Whalen
2002 William Brooks
2000 Barbara Baxter
2003 Don Johnston
2001 Susan Kaempfer
2004 Lance Vaughan
2002 Andrew Morse
2005 Richard Roth
2003 Mike Shorrock
2006 Jeffery Gurrola
2004 Scott Lessard
2007 Wayne Wong
2005 Andrew Morse
2008 Jim Laage
2006 Denise Bianchi
2009 Jack Pierce
2007 Barbara Baxter
2010 Vicki Day
2008 Barbara Razo
2011 Michael Fanelli
2009 George Tinoco
2012 Michael Fanelli
2010 Sue Dennison
2013 Wes Schimmelpfenning
2011 Kathleen Sutherland
2014 Lisa Larres
2012 Mike Byas
2015 Jim Murphy
2013 Kathleen Sutherland


2014 Trissa Ayala

Outstanding Paid Patroller
2015 Kristin Holmbeck
1993 Michael Nolen


1996 Michael Nolen

Outstanding Young Adult Patroller
1997 Deborah Fieri
1968 Joe Broyles
1998 Mark Brown
1969 Fred Bertagnolli
1999 David Alley
1971 Dave Clark
2000 Scott Hoffman
1972 Mike Gillhammer
2001 Erik Knudson
1973 Kevin Coghlin
2002 Scott Hoffman
1974 Thomas Kemp
2003 Eric Diem
1975 Dick Thomason
2004 Eric Diem
1977 Chip Seamans
2005 Frank Marshall
1978 Chip Seamans
2006 Patrick Griffin
1979 Jeff Pope
2007 Mike Nolen
1980 Chris Stark
2008 Derek Calomeni
1981 Alan Craig
2009 Cathleen Calkins
1982 Bo Yule
2010 James Roberts
1983 Rick O'Donnell
2011 Jim Zaloga
1984 Rick O'Donnell
2012 Mark Brown
1985 Kim Alltop
2013 Jim Otto
1986 Nicole Black
2014 Tom Caldwell
1987 Jeff Pierce
2015 Tom Caldwell
1988 Jeff Pierce


1989 Chris Tavaglione


1990 Steven Haase


1991 Echo Echevarria


1992 Fritz Herbert


1994 Cody Menasco


1996 Logan Muszynski


1998 Forest Worthy


2000 Andrew Simon


2002 Alex Heilig


2003 David Traiger


2004 Joshua Wight


2010 Johanna Bible


2011 Johanna Bible


2012 Jesse Honig


2013 Estéban Valle


2014 Erica Esserman


2015 Ciana McKnoulty